
Je reed op een Puch of een Tomos, jongens die wat ouder waren reden nog op een ‘ eitje’ , een Berini uit een onbestemd jaar.
De Kaptein Mobylette werd aan het eind van de jaren 60 populair als meisjes-bromfiets, mandje voorop.Het was een brommer met een Frans frame en een Frans motortje. Hij werd geproduceerd in Arnhem, bij de Kapteinfabriek. Althans: het ging meer om assemblage van Franse onderdelen, want Kaptein was deels eigendom van de Franse fabriek Motobecane en die wist wel raad met de omvangrijke produktie die ook in Nederland vereist was.
Het ding kwam traag op gang, je moest hem vaak op weg helpen door een stukje mee te trappen, maar dan reed-ie ook voortreffelijk. Wendbaar in alle opzichten, strakke wegligging (je zat nogal laag) met een stuur dat à la de dernymotoren uit het baanwielrennen bijna langszij je lichaam kwam. Een automaat, die het moeilijk maakte het ding op te voeren, als meisjes daar al behoefte aan hadden. Jongens wel. Ik heb het nog wel geprobeerd met de mobylette van mijn zusje, die er al snel niet meer naar omkeek. Mijn Amerikaanse vriendinnetje hield het ding voor een Harley Davidson en noemde hem afwisselend mosquito en motorbike. En dat was het ook ongeveer: je wist dat het een mug was, maar je droomde ervan op een motor te zitten. Het vriendinnetje vond het allemaal prachtig en ik maakte haar wijs dat al die Tomossen en Puchs op het Vuurtorenplein veel minder ‘cool’ waren dan deze enige echte Kaptein – Harley – Mobylette. Ze was de enige die het geloofde.
Er zijn veel sites op internet over Harley Davidson, er is er maar eentje over de Kaptein Mobylette, maar wel een aardige.

Hoezo niet optevoeren
Cylinder uitfrezen, carburateur uitveilen andere sproeier erin, uitlaat van een puch aanpassen en erop.
En dan ging zo’n ding al gauw 80km. je moest nog wel even mee trappen.
Jaja, zo ver was ik toen nog niet :=)