Wilhelmina Jacoba – ‘Wil’ – van Gogh (1862-1941) was het jongste zusje van Vincent en Theo van Gogh. Ze behoorde tot de eerste feministes in Nederland en verwierf zich in die kringen een zekere faam. Maar al in 1902 werd ze opgenomen in een psychiatrische inrichting in Ermelo met de diagnose van vroegtijdige dementie. Het is nooit helemaal duidelijk geworden of ze werkelijk dement was, een juiste behandeling zal ze in die tijd nog niet gekregen hebben, maar ze zou uiteindelijk in datzelfde tehuis in Ermelo sterven.
Wil van Gogh was in 1884 met haar zuster Anna op vakantie in Noordwijk. Ik heb het eerder beschreven, ik leidde dat af uit de brieven van Vincent aan zijn broer Theo. Nu krijg ik de info dat de zusjes van Gogh indertijd verbleven bij “de Heer Verloop, timmerman, Noordwijk aan Zee.”
De vraag is wie was deze heer Verloop en waar woonde hij dan precies? Het was 1884, Huis ter Duin moest nog gebouwd worden. Maar Wil van Gogh had Noordwijk al wel als vakantiebestemming ontdekt.
NOTA BENE: Vermoedelijk verbleven de zusjes Van Gogh in Pension Cato, dat – zo begrijp ik nu – gebouwd was en eigendom was van Maarten Verloop.
NOTA BENE 2: Lida schrijft: Op de site van Hans Montanus is er een Maarten Verloop, timmerman, geb. Noordwijk 10-01-1851, overleden Noordwijk 01-05-1915. Diezelfde Maarten Verloop is bij het RAL bij zijn overlijden in 1915, pensionhouder, en woont dan Noord-Boulevard 2 (vermoedelijk Pension Cato). Misschien waren de zusjes van Gogh wel een van zijn eerste klanten.
Op de site van Hans Montanus is er een Maarten Verloop, timmerman, geb. Noordwijk 10-01-1851, overleden Noordwijk 01-05-1915.
Diezelfde Maarten Verloop is bij het RAL bij zijn overlijden in 1915, pensionhouder, en woont dan Noord-Boulevard 2.
Misschien waren de zusjes van Gogh wel een van zijn eerste klanten.
Dank! Maar de volgende vraag is dan: waar was Noord Boulevard 2? In 1884 stond er nog niet zoveel die kant op>.
pension cato,….gewezen bollenschuur of netten depot,…
Pension Cato: kan goed zijn!
Ik stel me zo voor dattie nog heel lang timmerman is gebleven en daarnaast een soort van “zimmer mit frühstück” erbij deed.
Hij trouwt in 1877 met Jacoba Grimbergen. Bij de geboorte van zijn eerste vier kinderen woont hij: Noordwijk aan zee nr. 52.
Bij de geboorte van zijn vijfde kind in 1887 is dat Hoofdstraat 52 geworden. Hij is dan nog steeds timmerman
Er worden nog ’n paar kinderen in de Hoofdstraat geboren totdat hij in 1899 ineens op Strandweg 11 woont.
En als hij in 1915 overlijdt, dan doet ie dat op de Noord boulevard 2, en wel als pensionhouder.
Dus hij zou het kunnen zijn, toch ?
op noordwiijk aan zee heb je verschillende stromingen verloop dikwijls ook geen familie,…meest aannemer of boekhoud of hoge bank employees,…intelligente mensen van nature,..geboren natuur om geld te creëren,..er is zelfs pension hotel verloop geweest,..waar is de strandweg toen,…???
Strandweg toen…..was dat niet wat later boulevard werd Klaas ? Jij bent toch de zeëer.
Ik ken alleen de strand weg van nu. Da’s na elke storm. 🙂
een zandpad aan zee noemden ze het,maar strandweg heb ik nooit gehoord ,woonde er 25 jaar vlak achter het zal dan de officiële benaming zijn geweest,de durpers noemde t de wurft,…,..dat wist ik wel,..zal de strandweg de oude zeeweg of grent niet zijn geweest,..
Kweetniet Klaas. In de officiële akte staat dat hij bij het overlijden van zijn 10 jarige dochtertje in 1899 woont “in het huis staande te Noordwijk Strandweg numero elf”. That ’s all.
Kan het de Schoolstraat zijn ?
oude straatnamen kaarten geven uitsluitsel,….schreef net epiloog over ten prooi,…je kan zo lekker bezig zijn,..
Strandweg was het stukkie boulevard van Cafe Rietmeijer tot aan Pension Hollander, het Straatnamenboek van Meijer
O dank je. Ik heb gezocht tot ik ongeveer een ons woog, maar het straatnamenboek van Ton Meijer had ik nog niet gehad. 🙂
Ja dat brengt me steeds dichter bij de suggestie van Klaas: Pension Cato!
had er echt nooit over gehoord,ook niet bij ons thuis…wel zandpad en wurft….en de fam woonde daar sinds 1780 of langer,…
Cato inderdaad. Als je op deze plattegrond uit 1913 kijkt…
Dan lees je bij de pensions: Gouda Helena (Villa Cato) N.boulevard 2.