BEWAARSCHOOL

Het was een christelijke ‘bewaarschool’, zo staat het op de bovenste foto tenminste in steen gebeiteld op de gevel. ‘Bewaarschool’ is  een hoogst verouderde term voor wat men in vroeger tijden ook wel een ‘kleuterschool’ noemde. Vanaf 1985 werd dit schooltype opgenomen in het reguliere basisonderwijs.

De bewaarschool werd aanvankelijk nogal breed en kort door de bocht beschouwd als een opvangplek ten behoeve van ouders die geen zin hadden om de hele dag van die kleine kinderen om zich heen te hebben. Veel werd er niet ‘geleerd’, dus de term ‘school’ was iets te veel van het goede. Eigenlijk was het een soort van crèche voor kleintjes tussen d 3 en de 6 jaar.

Pas in 1956 werd het kleuteronderwijs wettelijk geregeld en konden er eisen gesteld worden aan huisvesting, het aantal kinderen per klas, de opleiding van de leerkrachten en de rechtsvorm van de schoolbesturen. Ook werd de financiering van de kosten van het kleuteronderwijs en van de bouw van nieuwe scholen geregeld. De kinderen kregen er iets meer te leren, maar gelukkig kregen ze de kans om ook nog kleuter te zijn.

Vanaf 1985 werd het kleuteronderwijs geïntegreerd in het basisonderwijs en werd het leerproces wat strakker aangetrokken.  Maar de ene ontwikkeling roept de andere op: er kwamen crèches, nu vooral bedoeld voor ouders die allebei wilden/moesten werken en simpelweg geen tijd meer hadden voor een uitgebreide kinderopvang thuis. En er kwam de peuterspeelzaal, soms ook ‘voorschool’ genoemd, voor kinderen tussen de 2,5 en de 4 jaar. Eigenlijk toch weer een beetje ‘bewaarschool’, maar er gaan ook al stemmen op om kinderen vanaf hun derde al allerlei kennis en competenties aan te smeren om achterstanden in latere jaren te voorkomen.

Zo bestaat de bewaarschool nog steeds, zij het dat de leeftijdgrens naar voren is gehaald en het houdt blijkbaar niet op. Misschien maak ik de dag nog mee dat er een bewaarschool voor ongeborenen wordt ingericht.

Ik geloof dat de christelijke bewaarschool in de Hoofdstraat niet meer bestaat. In  elk geval niet meer in haar oude, maar volgens mij ook niet meer in haar nieuwe verschijning.