
Handgekleurde kopergravure, uitgegeven door Pieter van der Aa in 1712 in ‘ Les Délices de Leide’. Een ‘délice’ is in het Frans een lekkernij, maar de afgebeelde prent gaat over iets heel anders dan lekkernijen: het geeft een beeld van Leiden en omstreken ten tijde van het beleg van Leiden in 1574. Daar werd nog een heldenrol vervuld door de Heer van Noordwijk, Jan van der Does (Janus Dousa), als commandant van de Leidsche troepen.
Eigenaardige gedachte: ik meende dat Dousa een ietwat dromerig type was, dichter en wetenschapper en bibliothecaris, helemaal geen rouwdouwende militair. Maar toch.
Op de kaart zijn enkele punten (nog steeds herkenbaar) aangegeven: de beide Noordwijken staan linksboven nog net in beeld evenals de Abdij van Leeuwenhorst.

De tram staat er nog niet op. En waar gaat de Rijn naartoe? Noordwijk?
Vanaf de middeleeuwen was er regelmatig wateroverlast in Rijnland, oorzaak was het feit dat de Keizer, in de elfde eeuw, strekdammen liet aanleggen, haaks op de hoofdstroom van de Rijn.
Hierdoor kwam de handel over de Rijn letterlijk in stroomversnelling ten faveure van Dordrecht.
Deze stad had het stapelrecht, een soort overslagsysteem en werden er tollen geheven voor bovengenoemde vorst.
Echter had men geen rekening gehouden met het gegeven dat de Rijn te weinig stroomsnelheid had gekregen door de aanleg van de strekdammen en de Rijnmonding slibde vervolgens dicht.
Het gevolg was dus dat er elk jaar, vooral in het voorjaar (smeltwater) in Rijnland wateroverlast ontstond. Vanaf de 16e eeuw werden er serieuze pogingen ondernomen om een uitwatering te maken. Een redelijk succesvolle poging bij Katwijk in 1574 moest hals over kop afgebroken worden i.v.m het beleg van Leiden en de vijandelijkheden die rond deze stad uitgebroken waren.
Pas in 1807 werd er een goed werkende uitwatering in werking gesteld, een initiatief van de toenmalige niet onverdienstelijke koning Lodewijk Napoleon.
Even een rectificatie van het mijn eerdere bericht: door de aanleg van een dam bij Wijk bij Duurstede raakte de waterhuishouding in westelijk Holland danig in de war en vesnelde het proces van verzanding van de Rijnmond.
Problemen tussen de Keizer van het Römische Reich en de Graaf van Holland hadden te maken met verwikkelingen rond Vlaardingen