
De Sojoez TMA-03M – althans het landingsgedeelte daarvan – was een ruimtecapsule, waarmee de Nederlandse astronaut André Kuipers op 21 december 2011 vertrok naar het internationaal ruimtestation ISS. Hij kwam er ook weer mee terug, op 1 juli 2012. Hij ‘vloog’ samen met zijn Russische collega Oleg Kononenko en zijn Amerikaanse collega Donald Pettit.
De Sojoez is nu – bijna 4 jaar na dato – geland in Noordwijk, in Space Expo. Niet dattie met een parachute rechtstreeks vanuit de ruimte in De Klei landde. Hij werd vanuit Rusland met een vrachtauto naar hier gebracht tot meerdere eer en glorie van de Europese en Nederlandse ruimtevaart en tot lering en vermaak van iedereen die Space expo bezoekt.

Aan de oostkant van Toulouse (Frankrijk) bevindt zich het museum park “Cité de l’espace”.
Daar staat ook zo’n gelijkende echte en gebruikte capsule met alles derin, derop en deran.
Knopjes, schakelaartjes, metertjes, tellertjes, schermpjes, lampjes, overal om je heen en om knetter gek van te worden.
Je mag er zelfs in zitten en dan bemerk je pas hoe ontzettend benauwd die mannen en vrouwen hun reis maken. Letterlijk en figuurlijk eng!