hut2

Het  Hoboken Historical Museum in New Jersey/USA bezit een collectie foto’s onder de titel “Holland-America Line Memorabilia Collection”. In die collectie deze foto van de toen 46 jarige Jacobus Hut en zijn toen 43 jarige vrouw Tjitske Sikkema. Ze waren in het gezelschap van hun 13 (dertien!!)  bloedjes van kinderen. De hele familie Hut was net in New York aangekomen met de ss Veendam en onderweg naar een broer van Jacobus die al eerder geëmigreerd was en boerde in Goshen, zo’n 100 kilometer verder naar boven.  We schrijven 22 juli 1947. De New York Times van 23 juli was diep onder de indruk van de familie en besteedde een artikeltje aan hun wedervaren: “One of the largest family groups to arrive on a Dutch ship since the war’s end.”

De familie Hut was afkomstig uit Noordwijk. Vader Jacobus was er commissie bij de belastingen. Dat vinden we terug bij Hans Montanus evenals de namen van het echtpaar (ook hun trouwdatum: 14 juni 1929). Blijkbaar konden ze het niet meer uithouden in Nederland na de oorlog en zagen ze een betere toekomst in het verschiet in de Verenigde Staten, waar broer en zwager Henry (‘Henk”?) Hut zich al eerder gevestigd had.

Op de site van Hans Montanus komen we nog wel de namen te weet van tenminste 5 van de 13 kids: Tetje Grietje, Gerrit Pieter, Sijske Aafke,      Pieter Willem en Willem (zonder Pieter). Hoe de overige 8 kinderen heetten, vermelden de records niet.

Wat er van de familie geworden is, weet ik ook niet. Ik probeer te googelen op “Goshen” and “Hut” en krijg dan alleen maar de lokale Pizza Hut naar boven, maar daarmee had deze familie niks van doen.

Ik kan eindeloos naar de foto blijven kijken – ook met een zekere ontroering – en me afvragen hoe en wat en wie en waar en nu?