De brief van 4 januari 1941 was gericht aan H. Lunshof en ik vermoed dat het hier ging om Henk Lunshof, toenmalig redacteur bij De Telegraaf, later o.a. oprichter van het weekblad Elsevier. Het vermoeden is gebaseerd op een aantal gegevens:
- Henk Lunshof trouwde met Cokkie Brants, die volgens de site van Hans Montanus uit Noordwijk afkomstig was, zij het zonder nadere informatie.
- De brief werd gezonden naar een adres in Hoofddorp, maar daar was Lunshof waarschijnlijk net vertrokken. Naar Noordwijk wel te verstaan, waar hij zijn intrek genomen had in “De Blokkendoos” aan de Atjehweg. Daar schreef hij in 1941 zijn boekje “Ik heb een dochter”, dat in 1946 werd gepubliceerd.
- “De Blokkendoos” was gebouwd in opdracht van ene Brandts Buys, mogelijk een broer van Cokkie Brants ( vooropgesteld dat Brants en Brandts en Brandts Buys nogal eens door elkaar heen werden geschreven).
- Lunshof was net vertrokken bij De Telegraaf, toen die krant ‘verkeerde’ artikelen ging schrijven, waarmee Lunshof geen vrede meer kon hebben. Dat kan aanleiding geweest zijn om uit Hoofddorp te vertrekken.
- Er staat nóg een adres op de envelop, in Harderwijk. Daar werd de oudste zoon van Henk Lunshof, Pieter geboren. Een link was er dus ook met Harderwijk. Mogelijk dat de familie eerst naar Harderwijk ging en toen in Noordwijk aanbelandde, waar zij inwoning vond bij zwager/broer.
Genoeg allemaal – denk ik – om de veronderstelling te staven, dat deze brief in ieder geval naar H.A.Lunshof ging. Vanuit Zweden, wat nog moeilijk genoeg was, want Lunshof was ongetwijfeld enigszins verdacht bij de Duitse bezetter (dat strekte hem tot eer). De brief moest dus sowieso langs de censor, die ten bewijze van de verrichte controle een paars stempeltje op de envelop zette met een ‘c’.


