
Vanmiddag word een tentoonstelling geopend in het Museum Oud-Noordwijk, getiteld “Op School in Noordwijk”. Er wordt een oud schoollokaaltje beloofd en veel foto’s. Dat "veel foto’s” zal zeker kloppen want er waren/zijn ook veel scholen in Noordwijk.
Op het affiche links onderaan staat het kleuterschooltje waar ik ooit begon. Bij een juffrouw wier naam ik vergeten ben. In september 1957. Een jaar later kwam ik bij zuster Bettina terecht (want het was eigenlijk een nonnenschooltje) en daarna ging ik naar de lagere school aan de Zeestraat: “de RK St.Jeroensschool” van klas 1 (juffrouw Van Rijckevorsel) tot en met klas 6 (de onvergetelijke hoofdmeester – Papegaai – Sistermans).
Mijn zusjes zaten op dezelfde kleuterschool, vervolgden hun onderwijs aan de Finse School en de RK Maria meisjesschool en één zusje deed er ook nog de St.Willibrord-MULO bij.
Dit zijn alleen maar even mijn herinneringen. Iedereen die in Noordwijk zijn of haar jeugd doorbracht zal zo eigen herinneringen hebben. De tentoonstelling zal een hoop daarvan weer naar boven halen.
Af en Toe 319: Op School

aap,noot,mies,zo is het voor allemaal ,begonnen,we zijn ook daar een beetje,blijven hangen,alleen mies,zus en een beetje jet,vonden we in casino leuk…
Waarom "Papegaai" Sistermans ?
Op de bovenste foto zie ik een gemengd klasje. Dat was op de Mariaschool en de St. Jeroensschool ondenkbaar in die tijd.
Ik heb zelfs horen vertellen dat de ene school een kwartier eerder begon en uitging, zodat meisjes en jongens elkaar niet te veel zouden tegenkomen.
@ Li-st: Sistermans werd ‘"De Papegaai" genoemd, ofschoon ik niet weet waarom. Een betere leraar heb ik nooit gehad.
@Pjotr: Hetzelfde had ik in de vijfde; met juffrouw de Beer. (Rie de Beer-Vink). Een lieve warme wijze vrouw waarnaar je wel móést luisteren, omdat ze, tussen alle leerstof door, de prachtigste verhalen kon vertellen.
Nooit meer een leerkracht meegemaakt die zo’n natuurlijk overwicht had.
In het plaatselijke dorpskrantje uit 1979 lees ik:
Tijdens de bruisende Noordwijkse karnevalsdagen is zij uitgekozen, of zo u wilt gehuldigd, tot "Groot Noortukker". Een eervolle en welgemeende onderscheiding !
Deze kleuterschool werd gerund door de zusters van JMJ (Jezus, Maria, Jozef).
Volgens mij waren deze nonnen indertijd ook werkzaam in het ouwevandagenhuis (zoals dat toen heette) Sint Jeroen werkzaam. De gangen en zeker de keuken zagen er altijd zeer proper uit, om door een ringetje te halen. Zeer werkzaam volkje hoor.
Deze nonnen werkten vlak na de oorlog tot een zeer hoge leeftijd. Zuster Peregrina vroeg mij bij het aankomen op de kleuterschool naar mijn naam en hoe mijn vader heette. Toen zei ze heel resoluut: Ga jij daar maar zitten, want daar zat je vader en je opa ook.