
Op de kop van de Hoofdstraat eet ik voor het eerst in jaren weer eens een broodje Hollandse Nieuwe met Uien. Bij visboer Van Duin die ook nog eens lekkere broodjes makreel op de kar heeft. Er is een Passage die ik niet ken, maar waar je ook snel weer doorheen bent. Ik bezoek voor het eerst van mijn-lang-zal-ze-leven de museumboerderij van het Genootschap Oud-Noordwijk. Mooi Heimatmuseum. Even kleine als prachtige tentoonstelling over Cor Alons. Aanrader.
We fietsen tegen de wind in over de boulevard richting de vuurtoren en verder. Naar het einde van de Zeereep, afslag 21, Playa Bianca. We doen een bakkie bij Klaas en Els Meeuwenoord. Mooie verhalen, beschut tegen de wind in een stevig zonnetje. Geen weer voor bier. We beloven dat we daarvoor terugkomen, later, als het wat warmer is.
Noordwijk, 6 mei 2010.

dank je wel peter,namens de noordwijkers ,dat je er weer bent geweest…keun toch.
Fijne maatjes, dat zoiets nog bestaat.
Wettelijke eisen
Wil haring "Hollandse Nieuwe" worden genoemd dan moet hij voldoen aan bepaalde eisen:
* het vetpercentage moet ten minste 16% zijn.
-de haring moet tussen half mei en eind juni worden gevangen, voor die tijd is hij te mager, erna heeft hij teveel hom of kuit;
* hij moet gekaakt zijn;
* hij moet gezouten en gerijpt zijn:
– het zouten is van belang voor het bewaren
– tijdens het zouten wint de haring aan smaak, mede doordat de alvleesklier niet verwijderd is;
– om mogelijke parasieten, met name de haringworm, te doden moet de haring tenminste 24 uur bevroren zijn geweest;
* hij moet op de juiste manier gefileerd zijn:
– de graat moet zijn verwijderd op de staart na.
* De temperatuur bij verkoop mag maximaal 7°C bedragen.
Per 100 gram bevat haring gemiddeld de volgende voedingsstoffen:
* 16 gram vet
* 18 gram proteïne (eiwitten)
* een reeks vitaminen: A1, B1, B2, B6, B12, C, D en E
prachtig verhaal….de beste maatjes bij kees fish en dirk de frut…kees fish wereldberoemd met zijn kibbeling..kees fish bij de vuurtoren en dirk frut bij de kerk hoofdstraat,…subliem..
Ja ja, wij in binnen hadden vroeger Dirk Spaanderman. Ik zie hem nog zó staan met zijn viskar / bakfiets in de Molenstraat.
Toen hadden ze nog geen magnetron op de kar.
zelfs de viskar moet consessies doen aan de consumenten verlangens.
Is er nu al Hollandse Nieuwe? Volgens mij duurt dat nog een paar weken. Was hij wel lekker ‘knapperig’? Was het misschien ingevroren haring van vorig jaar?
de laatste haring is ook geweldig.
Begin nu wel erg trek te krijgen . Morgen ga ik haring halen.
@ Allen, in bijzonder Blew: ik moet toegeven: het was geen Hollandsche Nieuwe. Het was een Hollandsche Ouwe, prima van smaak, maar een beetje vet. Mijn lieve partner noemde hem ‘snotterig’. Met respect voor Dirk van Duin, maar het is inderdaad tijd voor de knapperigheid van ‘de Nieuwe’.
@Li-st: Spaanderman had de beste makreel die er was.
Hoe is het mogelijk dat iemand zo’n mooie blog schrijft over Noordwijk, daar 10 jaar niet geweest is?
Moet een cultuurschok zijn.
Spaanderman in Molenstraat, Jaap Prei in de Hoofdstraat, en Caspers op de boulevard, allemaal vis.
Alleen de laatste is er nog.
Palace Hotel weg, en toch niet. Oranje hotel terug van weggeweest. Strand pavajoens met torentjes.
Echter de enige die nog gelijk is aan 20 jaar geleden is die van dhr. Klaas Meeuwenoord.
Maar naar ik vernomen heb, ook niet meer voor lang.
O ja we hebben ook nog wat meet putten, sorry gaten gekregen.
Dat is de vooruitgang.
Groet,
@Pjotr:
De aller-allerlekkerste makreel heb ik een kleine twee jaar geleden gegeten. Wij hadden een familie-feestje en gingen met z’n allen naar de midgetgolfbaan aan de Duinweg / van Panhuysstraat. Daarna zijn we naar een strandtent gegaan om daar ook nog wat gezellig wat te eten en te drinken. De zon scheen uitbundig.
En daar stond een man ter plekke makreel te roken in een rookkast. Makreel die ’s middags nog in zee had gezwommen. Zò verschrikkelijk lekker !!
Het was de strandtent naast Playa Bianca. Helaas kende ik Klaas (en Els) nog niet, anders was ik natuurlijk wel even bij hen langsgegaan……..Gemiste kans.
die roker heet jan bedijn,els krijgt altijd een makreel van hem,super goed en lida je kan altijd langs komen,ben er elke dag.