We hebben het al vaker gehad in dit blog over de patroonheilige van Noordwijk, Jeroen. Deze van oorsprong Schotse priester zou in de 9e eeuw door de heidense Noormannen een kopje kleiner zijn gemaakt. De rest is mythologie. Er zijn in Noordwijk in latere jaren 2 kerken naar Jeroen vernoemd en in het katholieke exemplaar zou het gebeente van Jeroen rusten. Of dat écht zijn gebeente is, is twijfelachtig. Onderzoek heeft uitgewezen dat er wel een paar eeuwen op dat gebeente zijn af te dingen. Maar dat is niet zo belangrijk. Het gebeente dient de devotie en het maakte Noordwijk gedurende een groot aantal jaren tot een bekende bedevaartplaats.
In Noordwijk verkeert men in de veronderstelling dat deze Jeroen ‘heilig’ is, maar er zijn ook berichten dat Jeroen eigenhandig door de Paus van de Lijst der Heiligen is afgevoerd. Noordwijkse katholieken zullen misschien nog wel in de Paus geloven, maar in ieder geval wat dit thema betreft niet in Diens onfeilbaarheid.
Er zijn behalve de bekende devote bidprentjes, een paar beelden en schilderijen in de katholieke kerk van Noordwijk weinig afbeeldingen van Jeroen bekend. Deze is van een onbekende schilder en dateert van rond 1530. Het schilderij bevindt zich tegenwoordig in de Gemäldegalerie Preußischer Kulturbesitz, onderdeel uitmakend van de Staatliche Museen zu Berlin. De naam ‘Jeroen’ kan men in Duitsland niet uitspreken (of misschien wel uitspreken, maar dan klinkt het zo raar). Het kunstwerk is daarom in de catalogus opgeslagen als "Heilige Hieronymus von Noordwijk". Zelfs in Duitsland bestaat dus blijkbaar twijfel aan de onfeilbaarheid van de (nota bene Duitse) Heilige Vader.
© Bildarchiv Foto Marburg
