foto Of het nu aan de scan ligt of aan het schilderij zelf, maar die rode vlekken in de lucht lijken er niet te horen en toch weer wel. Een schilderij van Daniël Noteboom sr, die we al vaker aan bod hadden in dit BlogNoordwijk. Doorgaans iemand de werkelijkheid kleurde zoals die daadwerkelijk was, niet iemand die veel afstand van die werkelijkheid leek te nemen, een vakman, maar een beetje fantasieloze vakman.

Toch schiet hij met dit schilderij wat mij betreft een beetje uit zijn slof. Het beeld van de oude hervormde kerk met daarvoor de achterkanten van stukjes Heilige Geestweg. Zouden er in Nederland nog andere "Heilige Geest-wegen" zijn? Of was Hij alleen maar hier op het plaveisel neergedaald?).

Die achterkanten tonen al een beetje roze-rood, wat ze al een bijzonder aanzien geeft, anders dan dat ik me ze herinner. De voorgrond was een soort van niemandsland, een nauwelijks onderhouden grasveldje, waar af en toe wat jongens speelden en waarlangs verder alleen maar de blauwe tram reed. Maar de lucht is bijzonder. Alsof de door Notenboom opgefleurde armoe van die huizen zich een beetje spiegelen in het wolkenzwerk erboven.

Dat kan natuurlijk helemaal niet, maar juist door het zo te schilderen liet Daniel Noteboom zien dat het wél kon en dat hij wel degelijk afstand van de werkelijkheid kon nemen en dat hij daarom toch eigenlijk echt wel een goede schilder was.