fotoJe kunt van alles verzamelen, maar sigarenbandjes zijn tegenwoordig waarschijnlijk de moeilijkste items. Niemand rookt meer een grote bolknak. Er was een mooi bandje omgewikkeld en daarna ging er nog een mooi cellofaantje omheen. Te mooi om bijna om zomaar in de hens te steken.  

Henri Jacob van Abbe (Amsterdam, 8 januari 1880 – Eindhoven, 18 november 1940) was een sigarenfabrikant te Eindhoven en een hele succesvolle. Hij was begonnen in Amsterdam, maar kwam in 1908 naar Eindhoven, waar hij uitgroeide tot de tweede grote werkgever van de stad. Geen slecht resultaat als je beseft dat Philips ook toen al de eerste was.

In tegenstelling tot andere fabrikanten beperkte hij zich tot een enkel merk, "Karel 1" en alras liet hij zich ertoe brengen de sigaren uit te geven in mooie doosjes en later – toen de sigarenbandjesverzamelwoede uitbrak – extra aandacht te geven aan de vormgeving dáárvan. Hij was sowieso een artistiek angehauchte man: toen de Philipsen zich alleen nog maar interesseerden voor een museum als een potentiële afzetmarkt voor gloeilampen, bouwde hij in 1936 zelf een museum: het Van Abbe Museum, tot op de dag van vandaag een toonaangevende pleisterplaats voor moderne kunst.

Na de oorlog ging het de N.V. Karel I Sigarenfabriek v/h H.J. v. Abbe nog een hele tijd goed. Uit die tijd ook dateerden de vele series sigarenbandjes met thematische motieven. Een van die series betrof hoofddeksels en op nummer 14 van die serie werd de platte pet van een Noordwijkse vissersman weergegeven.

In het begin van de jaren zeventig onderging de fabriek het lot van al haar producten: hij ging in de hens. Het merk Karel 1 bleef nog wel enige tijd bestaan, zij het in buitenlandse handen. Maar met het verval van de sigarencultuur en de afgebrande fabriek waren er niet veel perspectieven meer. Het merk verdween in 1975 en dat zette  een punt achter een prachtig stukje industriële geschiedenis.