Ik heb al eens eerder geschreven dat je bij sommige oude foto’s niet alleen naar een beeld uit het verleden kijkt, maar ook het gevoel krijgt dat je in dat verleden binnen gaat. Dat is ook een beetje het geval bij deze foto, genomen ergens aan het eind van de 19e eeuw. Ik heb ‘m al eens eerder gebruikt.
De foto is waarschijnlijk met glasplaattechniek genomen en daar is niks mis mee, als je ervan uitgaat dat je daarmee een hoger aantal pixels kon fabriceren dan tegenwoordig met menig hightech apparaat van de Mediamarkt. De scherpte is zodanig dat je via uitvergroten en inzoomen hier het gevoel krijgt de Hoofdstraat in Noordwijk vanzelf binnen te lopen.
Het kapelletje aan het einde (de toren nog zonder trans) staat al op je te wachten. Een paar kinderen op de voorgrond en turende mannen verderop in de straat hebben de vreemdeling uit andere tijd al gespot en wachten vol nieuwsgierigheid of-tie wel dichterbij zal komen.
Zelf was je gekomen voor een broodje bij Bakker De Wit of een mooie hand bonbons bij Van Wely. Een bloemetje bij Van Abswoude, een haring bij Duindam of voor mijn part een quarterpounder bij Mc Donald’s. Maar De Wit en Van Wely en Van Abswoude en Duindam en Mc Donald’s zijn er allemaal nog niet. Je komt van de verkeerde kant de straat binnen uit de verkeerde tijd. Hier is alles nog ongerept en zijn de mensen nog onaangedaan. Hier is Noordwijk aan Zee nog volstrekt zichzelf.
Serie "Uitvergroot" maakt gebruik van beeldmateriaal van het Regionaal Archief Leiden, dat een schitterende collectie foto’s bezit van de regio Leiden én van Noordwijk.
