foto  Ik heb het beeld wel eens meer gebruikt: inzoomen, niet op een plek of op een foto, maar inzoomen in de tijd. Als dat beeld ergens van toepassing is, dan is het wel op de luchtfoto’s van de Royal Air Force uit 1945. De RAF wilde – nog in februari 1945 – alles precies in kaart hebben en vloog daarom met een verkenningstoestel over bezet Nederland. De plaatjes laten zich lezen als een GoogleEarth-kaart uit voorbije tijden, een soort GoogleTime. Ze staan op de site WatWasWaar?  

Deze foto is van Noordwijk, op 26 februari 1945 toen de zon sowieso relatief laag aan de horizon stond. De schaduwpartijen zijn navenant en details zijn daardoor niet altijd even helder waar te nemen. Linksonder de kern van Noordwijk-Binnen, de verbindingslijnen naar Zee zijn de Nieuwe Zeeweg en de Van Panhuysstraat. Langs die twee lijnen zijn meer details waar te nemen, net zo goed als het gebied ter  rechterzijde van de Quarles van Uffordstraat bovenin, waar huizen en straten nog in aanbouw waren op het afgegraven duin. De cultuurgronden werden blijkbaar nog bewerkt in de oorlog, want ze liggen er strak bij. Het Middengebied is nog volledig open.

Een foto van de kust is er niet, terwijl zo’n beeld misschien nog wel het meest voor de hand lag in verband met een mogelijke invasie vanuit zee en de vestingwerken die daar door de Duitsers waren aangebracht. Te bombarderen viel er verder niet zoveel in Noordwijk, dunkt me. Misschien keken de Engelsen al vooruit en zochten ze een plek waar ze 2 maanden later het wittebrood zouden droppen voor de hongerende bevolking, die op diezelfde 26 februari 1945  – het was een maandag – nog bezig was haar eigen tulpenvelden op te vreten.